Terapia uzależnień

Alkohol, papierosy, narkotyki, hazard, jedzenie, seks, internet, gry, zakupy. Uzależnienia mają różne oblicza, ale jedną cechę wspólną - ich ofiary długo nie chcą przyznać, że mają problem.

Jeśli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem psychicznym, powinniśmy być wolni od wszelkich uzależnień. Dlatego musimy jednocześnie zapobiegać ich powstawaniu, jak i leczyć już występujące.
Problemy związane z uzależnieniem często wpływają na wiele sfer życia naszego oraz naszych bliskich.

Uzależnienia od czynności (np. od pracy, zakupów, internetu czy hazardu) często sprawiają, że tracimy czas i pieniądze, mamy coraz gorszy kontakt z rodziną oraz najbliższymi.

Kilka rad.

 

Nałóg: objadanie się

Głód: Niski poziom serotoniny, tzw. hormonu szczęścia, i wysoki poziom greliny – hormonu odpowiedzialnego za uczucie głodu, może sprawiać, że jesz za dużo.

Odstaw: Na początek odstaw cukier i produkty mączne na kilka dni. W tym czasie zwiększ aktywność fizyczną, żeby podnieść poziom serotoniny.

Patent: Jedz mięso na śniadanie: duża dawka białka rano obniży poziom greliny. Możesz też spróbować wziąć suplement 5-HTP, który zwiększa poziom serotoniny.

 

Nałóg: alkoholizm

Głód: Potrzeba sięgnięcia po alkohol jest często wywołana przez strach, złość lub stres. Spróbuj ocenić, co działa w Twoim przypadku.

Odstaw: Bądź cierpliwy. W przeciwieństwie do nikotyny, od której uwalniasz się już po tygodniu, fizyczne objawy uzależnienia od alkoholu mogą trwać nawet kilka miesięcy.

Patent: Badania na University of North Carolina wykazały, że spray do nosa z oksytocyną zmniejsza głód alkoholowy. W Polsce jest jeszcze niedostępny.

 

Nałóg: palenie

Głód: Pamiętaj, że objawy fizyczne głodu nikotynowego działają tylko przez ok. 5 minut i zazwyczaj są spowodowane jakimś bodźcem, np. widokiem palacza.

Odstaw: Jeśli nie potrafisz sobie poradzić z głodem nikotynowym, zastąp tradycyjne papierosy e-papierosem. Przynajmniej zredukujesz ilość substancji smolistych.

Patent: Jeśli udało Ci się rzucić papierosy, ale wciąż zdarza się pokusa, zawsze miej przy sobie miętowe cukierki. Gdy głód wróci, possij jednego, głęboko zaciągając się miętą.